استفاده از درمان‌های سنتی و نادرست براي درمان شپش توسط برخي خانواده‌ها - نمایش محتوا - یزد بانو
Skip to Contentکارشناس بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت ميبد گفت: متأسفانه علی‌رغم اطلاع‌رسانی گسترده‌ای که به وي‍ژه در یکی دو سال گذشته از طریق مراکز بهداشت در مورد بيماري شپش سر انجام شده، همچنان شاهد درمان‌های سنتی و نادرست از سوي برخی خانواده‌ها هستیم.

به گزارش یزدبانو به نقل از ايسنا – منطقه يزد، «سيد روح الله موسوی» كه در جمع مربیان مهدهای کودک تحت تظارت بهزیستی میبد سخن مي‌گفت، با اشاره به شروع سال تحصیلی و احتمال افزایش آمار موارد آلودگی به شپش در بین نوآموزان و دانش‌آموزان، رعایت بهداشت، آموزش نحوه صحیح درمان و بررسی و درمان همزمان اطرافیان فرد آلوده به شپش را از جمله راهکارهای مهم کنترل انگل اين بيماري برشمرد.
وي با بيان اين كه انتقال شپش سر از طریق مستقیم و غیر مستقیم صورت می‌گیرد، اظهار كرد: آلودگی به شپش نزد دختران، بیش از پسران و در کودکان شایع تر از بالغین است .
به گفته‌ي اين كارشناس، مهم‌ترین عارضه شپش، خاراندن شدید سر است که فرد را کلافه وخسته، پریشان و بی‌خواب می‌سازد و همین امر می‌تواند یکی از علل افت تحصیلی در دانش‌آموزان باشد .
موسوي تنها راه درمان توصیه شده براي اين بيماري را استفاده از شامپوی پرمترین یک‌درصد خواند كه این شامپو به صورت رایگان از طریق مراکز بهداشتی ارائه می‌شود.
وي تصريح كرد: نحوه درمان بدین صورت است که ابتدا می‌بایست سر را با صابون یا شامپوی معمولی شستشو داد. سپس با حوله تمیز، سر را خشک کرد و در حالی که موها مرطوب است تمام موها و پوست سر را به شامپوی پرمترین آغشته كرد.
وي ادامه داد: پس از اين اقدام بايد 10 دقیقه صبر کرد و سپس ضمن استفاده از شانه دندانه ریز، سر را با آب گرم فراوان شستشو داده و خشک کرد.
موسوي با بيان اين كه براي رشک‌زدایی نیز استفاده از مخلوط آب و سرکه موثر است، خاطرنشان كرد: یک لیوان سرکه سفید بهداشتی را با همان مقدار آب، مخلوط کرده و موی سر را به سرکه آغشته می‌کنیم و بعد از نیم ساعت، با شانه دندانه ریز(ترجیحاً شانه چوبی) موها را با حوصله، شانه می‌کنیم.
وي اظهار كرد: معمولاً با اين اقدام، شپش و تخم شپش(رشک) از مو جدا می‌شود ولي در صورت باقی ماندن تعدادی از رشک‌ها، بايد با صبوری تک تک آنها را با انگشت از موها جدا کرد و به صورت بهداشتی دفع کنیم و برای اطمینان، این روش را یک هفته بعد نيز تکرار کنیم.
وي تاكيد كرد: پس از انجام درمان ضد شپش احتمال انتقال آلودگی از بین می‌رود لذا نیازی به جداسازی دانش‌آموزان نیست .
اين كارشناس بيماري واگير در پايان نيز متذكر شد: افزایش سطح آگاهی و مهارت کارکنان بهداشتی و درمانی، تشخیص و درمان صحیح مبتلایان(بخصوص در مراکز تجمعی)، افزایش سطح آگاهی جامعه و رعایت اصول بهداشت فردی و محیط توسط افراد وخانواده‌ها از راه‌های مهم پیشگیری و مبارزه با شپش است.
يادآور مي‌شود؛ اين نشست آموزشي همزمان با شروع فصل پائیز و بازگشایی مدارس و مهدهای کودک و به منظور تعامل هر چه بیشتر آموزش و پرورش و اداره بهزیستی با مرکز بهداشت در خصوص برنامه‌های غربالگری پدیکلوز(شپش)  با حضور جمعی از مدیران مهدهای کودک میبد برگزار شد.

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری