Skip to Content

گزارش یزدبانو / مدیر امور شیلات و آبزیان استان یزد

استان یزد مستعد پرورش ماهیان در حال انقراض خاویاری است


مدیر امور شیلات و آبزیان استان یزد از مستعد بودن آیهای لب شور استان یزد برای پرورش دو نوع ماهی خاویاری در استان یزد خبر داد و اختصاص تسهیلات ویژه به پرورش دهندگان این نوع ماهیان در استان د را خواستار شد.

به گزارش خبرنگار یزدبانو، ماهیان خاویاری یکی از با ارزش ترین ماهیان جهانی اند که گونه های مختلف در آبهای آسیا و اروپا و آمریکا و سایر آبها زندگی می کنند.


ماهیان خاویاری بیش از100 سال سابقه تکثیر و پرورش دارد و روسها اولین ملتی بودند که برای اولین بار نسبت به تکثیر مصنوعی اقدام نمودند.
در جهان چهار جنس این خانواده وجود دارد که شامل 16 گونه است و دو جنس huos ,aclpenser در دریای خزر زیست دارند که از این دو جنس شش گونه به نام هایفیل ماهی، تاس ماهی، تاس ماهی روس، ازن برون، گونه شیب و استرلیاد در دریای خزر وجود دارند که پنج گونه اول در تمام مناطق دریای خزر و گونه استرلیاد که کوچکترین گونه در بین تاس ماهیان است در سواحل شمالی دریای خزر بخصوص در رودخانه ولگا و انشعابات آن زندگی می کند.
از گونه استرلیاد دو فیل ماهی هیبریدی بنام بستر بدست می آید که اهمیت ویژه ای دارد.


***
*در ادامه این گزارش، گفتگوی محمد علی مبینی؛ مدیریت امور شیلات وآبزیان استان یزد را می خوانید:
مدیر امور شیلات و آبزیان  استان یزد در گفتگو با یزدبانو اظهار کرد : در استان یزد دو گونه از شش گونه ماهیان خاویاری به نام فیل ماهی واسترلیاد پرورش داده می شود.

*ماهی خاویاری فیل ماهی
مبینی افزود :  از سال 74 دو قطعه فیل ماهی به وزن متوسط یک کیلو گرم ازانستیتو تحقیقات ماهیان خاویاری برای آدابناسیون و سازگاری با آب لب شور بافق حمل شده که پس از سه ساعت آدابته کردن رها سازی شده که هیچ مشکلی پیش نیامده است و بعد از دو روز تغذیه به ماهیان شروع شد که بعد از یک سال وزن متوسط ماهیان به 7/2 کیلو گرم رسیده اند وهرساله تعداد زیادی بچه ماهی فیل به استان برای پرورش از وزن متوسط 15 گرم الی 30 گرم در استخر خاکی بافق رهاسازی می شد واز سال 80 به بعد فیل ماهیان پرورشی از وزن 15 کیلو گرم به بازار عرضه شده است.

 

*ماهی خاویاری استرلیاد
وی ادامه داد: از گونه دیگرماهیان خاویار که به استان حمل شده گونه استرلیاد است  که درسال 91 تعداد800 قطعه با وزن متوسط 20 گرم به شهرستان اردکان انتقال داده شده که بعد از آدابته کردن به مدت دو ساعت، رها سازی وهیچگونه تلفاتی نداشته است و آب چاه مورد نظر لب شور بوده و پس از دو سال پرورش با بازماندگی 50 درصد به وزن متوسط یک ونیم کیلوگرم می باشد.

مدیر امور شیلات و آبزیان  استان یزد تصریح کرد :  استان یزد با توجه به بعضی آبهای سطحی و آبهای چاه که حتی مورد استفاده برای  مصارف کشاورزی نیست  منابع مستعدی برای  پرورش اینگونه با ارزش به شمار می رود  که امید است مسؤولین محترم امکانات و تسهیلات بیشتری با مدت بازپرداخت 10 سال در اختیارپرورش دهندگان قرار دهند تا این گونه با ارزش را که در حال نابودی است نجات دهیم واستفاده بهینه از این تولیدات با ارزش خدادادی داشته باشیم.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری