Skip to Content

رئیس مرکز بهداشت شهرستان یزد:


رئیس مرکز بهداشت شهرستان یزد با تأکید ضرورت ارتقاء سواد سلامت در استان و شهرستان یزد، گفت: استان یزد ازلحاظ میانگین سواد سلامت شرایط مطلوبی ندارد.

یزدبانو؛ برخی از محققان معتقدند که سواد سلامت در مقایسه با متغیرهایی مانند سن، درآمد، وضعیت اشتغال، سطح آموزش و نژاد پیش‌بینی کننده قوی‌تری در رابطه با سلامت است. از این حیث سازمان بهداشت جهانی در گزارشی سواد سلامت را به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تعیین‌کننده‌های «سلامت» معرفی کرده است.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدبانو در رابطه با وضعیت سواد سلامت در یزد اظهار کرد: خواندن، دسترسي، فهم و درك، ارزيابي، تصمیم‌گیری و رفتار از ابعاد سواد سلامت است.

سید علی‌اکبر موسوی ندوشن با بیان اینکه باید سواد سلامت در استان و شهرستان یزد ارتقا پیدا کند، تصریح کرد: استان یزد ازلحاظ میانگین سواد سلامت شرایط مطلوبی ندارد و تا زمانی که دغدغه اصلی تمام بخش‌ها ارتقاء سواد سلامت نباشد تقویت وضع موجود اتفاق نمی‌افتد.

وی استفاده بيشتر از خدمات پيشگيرانه، تسريع در تشخیص بيماري، افزايش مهارت‌هاي خود مراقبتی و كاهش میزان بستري شدن در بيمارستان را جمله فواید سواد سلامت عنوان کرد و افزود: میانگین سواد سلامت کشور 68.32 درصد است و دراین‌بین یزد جزو استان‌های با پایین‌ترین سطح سواد سلامت است.

بیماری‌های قلبی عروقی عمده‌ترین دلیل مرگ یزد‌ها

موسوی ندوشن حوادث، بیماری تنفسی، دیابت، سرطان و بیماری‌های قلبی و عروقی را از عمده‌ترین دلایل مرگ در سال گذشته در شهرستان یزد عنوان کرد و افزود: در سال گذشته به ترتیب بیماری‌های قلبی عروقی با 25 درصد و میانگین 77 سال، سرطان با 15.6 درصد و میانگین 65 سال، دیابت با 10.7 درصد و میانگین 75 سال، بیماری‌های تنفسی با 10.2 درصد و میانگین 76 سال و حوادث با 7.3 درصد و میانگین 40 سال شایع‌ترین علت مرگ‌ومیر در شهرستان یزد را تشکیل داده است.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان یزد با بیان اینکه 79 درصد از بار بیماری‌ها به بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، دیابت و فشارخون اختصاص دارد، خاطرنشان کرد: عامل‌های اصلی این بیماری‌ها تغذیه ناسالم، کم‌تحرکی، سیگار و الکل هست.

وی افزود: با مراقبت، پیشگیری و خود مراقبتی می‌توان بار بیماری‌های یادشده را کاهش داد.

استان یزد اولین رتبه را در شیوع فشارخون دارد

وی در رابطه با میزان شیوع دیابت و فشارخون در استان و کشور تصریح کرد: شیوع دیابت در استان یزد 21 درصد است درحالی‌که شیوع این بیماری در کشور 12 درصد است، همچنین میزان ابتلا به فشارخون در استان 31 درصد بوده که این میزان برای کشور 26 درصد است.

موسوی ندوشن ادامه داد: استان یزد جایگاه پنجم ابتلا به دیابت و جایگاه اول ابتلا به فشارخون را در کشور دارد.

وی در رابطه با وضعیت مردم یزد ازلحاظ تغذیه و تن‌سنجی اذعان کرد: بر اساس سامانه سیب وزارت بهداشت در بررسی از افراد 30 سال به بالا که طی 9 ماهه نخست امسال ازنظر تغذیه و تن‌سنجی مراقبت شده‌اند، 1.7 درصد از افراد به لاغری و 43 درصد به اضافه‌وزن مبتلا بوده‌اند؛ 28 درصد افراد به چاقی و 60 درصد به چاقی شکمی دچار هستند.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان یزد با بیان اینکه 34 درصد افراد درزمینهٔ مصرف لبنیات الگوی نامناسبی داشته‌اند، تصریح کرد: در این بررسی 42 درصد افراد الگوی نامناسب مصرف سبزی‌ها، 23.5 درصد الگوی نامناسب مصرف میوه، 32 درصد الگوی نامناسب مصرف فست فود، 13 درصد الگوی نامناسب مصرف نمک و 20 درصد الگوی نامناسب مصرف روغن داشته‌اند.

انتهای پیام/3857
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری