Skip to Content

مدیر دفتر بازار برق یزد:


مدیر دفتر بازار برق یزد از احداث بیش از 90 نیروگاه خورشیدی در طرح تضمین خرید برق از مشترکان خبر داد.

به گزارش یزدبانو؛ مدیر دفتر بازار برق و توسعه مولدهای مقیاس کوچک شرکت توزیع نیروی برق استان یزد گفت: طرح تضمین خرید برق از سال ۹۵ آغاز شد و شرکت توزیع برق یزد نیز به عنوان نماینده شرکت ساتبا (سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق) در یزد برای متقاضیان این طرح را اجرا کرد.  

محسن نگارش افزود: مشترکان با توجه به ظرفیت های موجود می توانند اقدام به احداث نیروگاه خورشیدی در پشت بام خانه ها یا سوله ها کنند و دولت  برق تولید شده را به صورت تضمینی و به مدت 20 سال از آنها خریداری می‌کند. قیمت برق خریداری شده نیز بسته به ظرفیت‌ها، تعرفه های متفاوتی دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: از زمان آغاز طرح تاکنون بیش از ۹۰ نیروگاه خورشیدی در یزد به شبکه متصل شده اند و نزدیک به ۱۰۰۰ کیلو وات ظرفیت تولید ایجاد کرده اند.

نگرش با اشاره به هزینه و ظرفیت احداث نیروگاه خورشیدی بیان داشت: فضای لازم برای احداث نیروگاه های خورشیدی به ازای هر کیلو وات توان ۱۵ متر مربع فضای بدون سایه است. پنل ها نیز باید با زاویه ۳۰ درجه نسبت به افق و رو به جنوب اجرا شود. همچنین باید ساختار مستحکمی داشته باشند و در مقابل باد و طوفان هم محفوظ باشند. اگر این شرایط رعایت شود، بازدهی خوبی خواهد داشت.

 وی اضافه کرد: هزینه احداث نیروگاه های خورشیدی نیز از آنجا که وابسته به قیمت ارز بوده و اکثر تجهیزات وارداتی هستند براساس قیمت ارز تغییر می کند. مثلاً قبلاً احداث هر کیلو وات به طور متوسط پنج میلیون تومان هزینه داشت و بازگشت سرمایه نیز ظرف سه سال و نیم اتفاق می افتاد و اکنون احداث هر کیلووات بین ۷ تا ۸ میلیون تومان هزینه داشته و بازگشت سرمایه نیز ۵ سال به طول می انجامد.

نگرش عنوان کرد: یکی از مشوق هایی که توسط دولت در دست اقدام است این است که قیمت برق بر اساس نرخ دلار و تغییرات قیمت انرژی مشمول نرخ تعدیل می شود. لذا با توجه به قیمت ارز تعدیل ها هم افزایش پیدا کرده و اگر این اتفاق بیفتد درآمدی که برای مردم حاصل می‌شود افزایش یافته و سرمایه گذاری دراین بخش توجیه پذیر تر می شود. ضمنا اگر بانک ها با توجه به خرید تضمینی برق و نرخ برگشت پذیری سرمایه بتوانند در این بخش تسهیلاتی را در اختیار متقاضیان قرار دهند، می تواند در اجرای این طرح بسیار تاثیر گذار باشد.

وی خاطرنشان کرد: متوسط ساعات آفتابی در استان یزد بیش از ۳۰۰۰ ساعت در سال تخمین زده می شود و از این لحاظ موقعیت بسیار خوبی برای تولید برق از انرژی خورشید در استان وجود دارد که در صورت مشارکت مردم یزد می توانیم گام های موثری برای گسترش استفاده از انرژی های پاک، کاهش آلودگی و افزایش انرژی تولیدی در استان برداریم.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری