Skip to Content


اجرای طرح مشاوره ژنتیک برای همه زوجین از سال آینده


مدیرکل دفتر پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور با اشاره به موفقیت طرح پایلوت مشاوره ژنتیک اظهار کرد: این طرح از سال آینده برای تمامی زوجین در کل کشور اجرا خواهد شد.

به گزارش یزدبانو، مینو رفیعی با بیان اینکه دفتر پیشگیری از معلولیت‌ها از سال 74 فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: فعالیت در دفتر پیشگیری از معلولیت‌ها به سه بخش تقسیم می‎شود؛ فعالیت‌های ارتقایی، آگاه‌سازی و دانش مردم، برنامه‌های سطح پیشگیری (خدمات مشاوره ژنتیک) و خدمات پیشگیری ثانویه (غربالگری) از جمله فعالیت‌های دفتر پیشگیری از معلولیت‌ها محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به ارائه خدمات مشاوره ژنتیکی از سوی سازمان بهزیستی، افزود: در این بخش نیز دوره‌های آموزشی برای پزشکان پیش‌بینی شده است تا مهارت‌های لازم را در این زمینه پیدا و در نهایت مشاوره_ژنتیک لازم را به خانواده‌ها ارائه کنند.

مدیرکل دفتر پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور از ارائه مشاوره ژنتیک برای تمام زوجین در سال آینده خبر داد و گفت: این طرح به صورت پایلوت امسال در چهار شهرستان آبادان، بوشهر، میبد و شاهرود برگزار شد. در سه ماهه آخر سال تمام ازدواج‌ها در این شهرستان‌ها پس از مشاوره ژنتیک صورت گرفته و نتایج خوبی از این طرح به دست آمده است.

رفیعی در ادامه اظهار کرد: در سال 93 صد هزار مشاوره ژنتیک انجام شده است که این مشاوره‌ها در 240 مرکز صورت گرفته است که از این تعداد 30 مرکز دولتی و مابقی غیردولتی است.

منبع: ‌ایسنا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری