Skip to Contentبانوی شاعر یزدی گفت: «پروین اعتصامی» شاعری که با طرح داستان‌های زیبا و خلاقانه در قالب شعر، مخاطبانش را به چشمه‌سار اخلاق و حکمت می‌برد.

به گزارش یزد بانو؛ «عالیه مهرابی» بانوی شاعر یزدی به مناسبت 15 فروردین ماه سالروز درگذشت «پروین اعتصامی» در گفتگو با خبرنگار یزد بانو خاطرنشان کرد: «پروین اعتصامی» بزرگ بانوی شعر معاصر است که او را از کودکی‌ها به یاد داریم.

وی با اشاره به شعر زیبای «اشک یتیم» از پروین اعتصامی که در کتاب درسی دبستان به چاپ رسیده بود، اذعان کرد: «روزی گذشت پادشهی از گذرگهی / فریاد شوق از سر هر کوی و بام خاست»؛ شعری که آن روزها با تاروپودمان آمیخت و شعری که روایت زندگی بود.

مهرابی ادامه داد: شعرهای پروین از همین دست است؛ در دل هر شعرش فانوسی روشن از اندیشه‌های زلال و قلب مهربان شاعری که الفبای بنده خوب خدا بودن را آموخته، نهفته است.

بانوی شاعر یزدی تصریح کرد: پروین اعتصامی شاعری که هنرش، آیینه‌ی روح بلند او و تجلی صفات متعالی وجوداست.

وی با اشاره به اینکه پروین اعتصامی در خانواده‌ی ادیب و فرهنگ دوست، مسیر زندگی را آموخته بود، اظهار کرد: آری شعرهای او سرشار از زندگی، عشق، انسانیت و حکمت و اخلاق است.

مهرابی با بیان اینکه قلمی که جوهرش عطرآگین باشد آنچه مینگارد خوش عطر است و دلنواز، گفت: و این‌گونه است که رهبر عزیز از این بانوی شاعر به‌خوبی یاد می‌کنند و حتی در دیداری، شعری از ایشان قرائت کردند: «هر بلایی کز تو آید رحمتی است / هرکه را رنجی دهی خود راحتی است- زان به تاریکی گذاری بنده را / تا ببیند آن رخ تابنده را- تیشه زان بر هر رگ و بندم زنند / تا که با عشق تو پیوندم زنند».

وی در وصف پروین اعتصامی ادامه داد: شاعری با تخیل قوی که با شخصیت‌بخشی به عناصر اطراف خویش که خیلی وقت‌ها از کنارشان بی‌تفاوت عبور می‌کنیم، زیباترین شعرها را مانند شعر نخ و سوزن، نخود و لوبیا، سیر و پیاز و ...در قالب مناظره‌هایی بسیار زیبا آفریده است؛ و در قالب همین مناظره‌هاست که پروین نکات زندگی را می‌آموزد؛ شگردی که مختص اوست.

مهرابی افزود: شاعری که با طرح داستان‌های زیبا و خلاقانه در قالب شعر، مخاطبانش را به چشمه‌سار اخلاق و حکمت می‌برد تا آن‌ها را جرعه‌هایی زلال بنوشاند.

انتهای پیام/ش

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری