Skip to Content

خانه داری در یزدبانو؛

«پتوس» گلی زیبا در فصل بهار+ روش کاشت


یکی از گلهای زینتی که بانوان یزدی علاه زیادی به کاشت آن دارند پتوس است و این گل با رنگ برگهای روشن و یا تیره و درانواع ابلق با مخلوطی ازرنگهای زرد وسفید کرمی یافت می شود.

به گزارش خبرنگار یزدبانو، معصومه دهقانی کارشناس منابع طبیعی و مدرس کاشت گیاهان تزئینی در ادامه برنامه سال گذشته که روش کاشت چندین گل تزئینی را آموزش دادند؛ امسال روش کاشت گل پتوس را در اولین برنامه آموزشی خود قرار داده است.

نام گیاه: پتوس

نام علمی   scindapsus  pictus
  گیاهی است زیبا، رونده  و بسیارسریع الرشد که تقریبا درهر خانه ای دیده می شود به دلیل ارزان وکم توقع بودن انتخاب آن به افراد مبتدی پیشنهاد می شود .

رنگ برگها روشن  و یا تیره  و درانواع ابلق با مخلوطی ازرنگهای زرد وسفید کرمی است؛ شاخه های بالا رونده وآویزان آن درمنازل تا حدود پنج مترمی رسد اما بهتر است با هرس کردن گیاه را به اندازه دلخواه نگه داشت؛ این گیاه رطوبت کم محیط را تحمل می کند و تکثیرآن بسیار ساده است.

نیازها

نور
گونه های ابلق برای حفظ رنگ زیبای خود نیاز به نوربیشتراما غیرمستقیم خورشید دارند و انواع سبزمکان های نیم سایه را ترجیح می دهند درصورتی که نورمحیط کم باشد برگها کوچک شده و فاصله برگها زیاد می شود دراین صورت شاخه های دراز و بد شکل را قطع کنید و گیاه را به مکان پرنورترمنتقل کنید.

آبیاری
آبیاری این گیاه باید زمانی انجام شود که خاک سطحی گلدان خشک شده باشد.
درتابستان هرهفته دو بار و در زمستان هفته ای یک بار گیاه را آبیاری کنید؛ چنانچه آبیاری به گونه ای باشد که خاک دائما مرطوب باشد برگهای پایینی گیاه زرد شده  و می ریزند و گاهی به دلیل خفگی ریشه ها برگها سیاه می شود بنا براین زهکش گلدان را بازدید نمایید.

دما
گیاه را درزمستان دردمای 16 درجة و درتابستان درکمتر از24 درجة سانتی گراد نگهداری کنید.

رطوبت
غبارپاشی با آب ولرم درهفته 2 تا 3 بارباعث طراوت وشادابی گیاه می شود.

خاک و تعویض گلدان

مخلوطی ازخاکبرگ و ماسه و خاک باغچه برای کشت این گیاه مناسب است درهنگام تعویض گلدان، گیاه را به گلدانی با یک سایزبزرگترمنتقل کنید چنانچه ازگلدان با اندازه خیلی بزرگتراستفاده کنید رشد گیاه متوقف می شود.

تکثیر
ریشه نمودن قلمه های ساقه در فصل بهار، این قلمه ها به راحتی درداخل آب ریشه می دهند اما دقت کنید که قلمه ها را مدت طولانی درداخل آب نگه ندارید وبه محض اینکه ریشه ها حدود پنج الی شش سانتی متررشد کردند آنها را به داخل گلدان با خاک مناسب منتقل کنید.

 

تغذیه
هرماه یکباربا استفاده ازکودهای محلول درآب مخصوص گیاهان زینتی گیاه خود را تقویت کنید.

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری