Skip to Contentپژوهشکده تولیدمثل یزد به عنوان قطب درمان ناباروری کشور هرساله زوج‌های زیادی از سراسر ایران و کشور‌های همجوار و اروپایی را برای درمان مشکل ناباروری خود به این مرکز می‌کشاند.

به گزارش یزدبانو به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان  از یزد؛ امروزه ناباروری مشكل بسياری از زوج ها است که در بسياری از موارد با استفاده از روش های نوین در مراكز درمان ناباروری كشور قابل درمان است.

مركز تحقيقات ناباروری يزد (پژوهشكده توليد مثل يزد) به عنوان قطب درمان ناباروری كشور شناخته  و هرساله زوج های زيادی را از سراسر ايران و كشورهای همجوار و اروپايی برای درمان مشكل ناباروری خود به اين مركز کشانده و طعم شيرين بچه دار شدن را به آن ها می‌دهد.

محمد علی عبدلی معاون مركز تحقيقات ناباروری يزد در گفتگو با خبرنگار خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از یزد گفت: پژوهشکده علوم تولید مثل یزد ترکیبی از سه مرکز تحقیقاتی و درمان ناباروری، بیولوژی سلول‌های بنیادی و تحقیقاتی سقط مکرر است و گا‌هی در امور درمانی و آموزشی نیز فعالیت دارد.

وی افزود: عمده فعالیت‌های این پژوهشکده سه محور اساسی را دنبال می‌کند،اولین محور و اصل وجودی این مرکز ، انجام پژوهش‌های کاربردی و پژوهش‌هایی است که نتیجه آن در درمان و ارتقاء سلامت بیماران تاثیر می‌گذارد.

عبدلی در رابطه با محور دوم این مرکز که مسائل  آموزشی را شامل می شود ،گفت: ٣١ نفر فلوشیپ ناباروری در این مرکز آموزش دیده‌اند و تعداد زیادی در دوره تخصصی بیولوژی تولید مثل در حال تحصیل هستند و رشته‌های مختلفی مثل ژنتیک و بیوتکنولوژی در قالب پژوهش یا دوره‌های آموزشی شرکت می‌کنند.

یزد، قطب درمان ناباروری در کشور

وی همچنین اظهار داشت: در این مرکز دوره‌های تابستانه برای متخصصین این رشته‌ها برگزار می‌شود.

معاون مركز تحقيقات ناباروری يزد با اشاره به بحث درمان ناباروری که سومین محور مرکز پژوهشکده تولید مثل یزد است و عمدتا در مرکز تحقیقاتی و درمان ناباروری متمرکز است ادامه داد: درمان زوج‌های نابارور را از سال ١٣٦٨ در این مرکز شروع  و بسیاری از روش‌های نوین درمان ناباروری کشور  در این مرکز پایه ریزی شده و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مراکز در این زمینه شناخته می شود.

حضور بیماران از کشور های اروپایی در مرکز درمان ناباروری یزد
وی تعداد مراجعه کنندگان به این مرکز را قابل توجه دانست و افزود:  بالغ بر ٩٠ درصد مراجعین  از خارج از استان یزد هستند و روزانه حداقل ٦٠ زوج و در ماه بیش بر ١٦٠٠ زوج وارد سیکل درمان می‌شوند.

عبدلی اظهار داشت: مراجعه کنندگان از خارج از کشور اغلب از جنوب خلیج فارس، عراق، آسیای مرکزی و حتی کشور‌های اروپایی در یک قالب توریسم درمانی درمان  و از خدمات این مرکز قدیمی و در عین حال با تکنیک‌های درمانی به روز، بهره مند می‌شوند.

معاون مركز تحقيقات ناباروری يزد گفت: در این مرکز همچنین کلینیک‌های ویژه‌ای اعم از کلینیک‌های نارایی، اورولوژی، تغذیه، روانپزشکی، ژنتیک و هورمون  وجود دارند.

محمد علی عبدلی ادامه داد: این مرکز در مقایسه با مراکز درمان ناباروری دیگر کمترین هزینه را از بیماران دریافت می‌کند، چراکه مواردی  را بیمه پرداخت و دولت نیز با طرح حمایت از زوج‌های نابارور از این بیماران حمایت می کند.

وی با اشاره به تاثیر دارو‌ها در درمان ناباروری افزود: ما باید بتوانیم به اندازه نیاز آن‌ها را تامین کنیم، ولی بعضی دارو‌ها به اندازه کافی وجود ندارند که دولت باید با مداخله  این مشکل را به حداقل برساند.

حدود ٣٠ درصد از افرادی که به این مرکز مراجعه می‌کنند به نتیجه می‌رسند

در ادامه متخصص درمان ناباروری  مركز تحقيقات ناباروری يزد گفت: حدود 30 درصد از مراجعین به این مرکز به نتیجه می رسند و به نتیجه رسیدن به چند فاکتور بستگی دارد که یکی از آنها سن زن است که هرچه سن بالا رود بر روی نتیجه تاثیر منفی می گذارد و عوامل دیگری که دخیل هستند می تواند نوع بیماری هر دو یا یکی از زوجین باشد.

خلیلی افزود: زوجینی هستند که بعد از گذشت مدت طولانی و حاد شدن شرایط اقدام به درمان می‌کنند، که درصد نتیجه گرفتنشان کمتر می‌شود توصیه من به زوج‌ها این است که هرچه زود‌تر مراجعه  و در مسیر درمان قرار گیرند.

یزد، قطب درمان ناباروری در کشور

وی ادامه داد: درمان ممکن است به صورت تجویز دارو، جراحی و یا روش‌های خاص دیگر انجام شود و آی وی اف یا لقاح مصنوعی یکی از روش های درمان است که در این مرکز انجام می شود و بر اساس آن با استخراج تخمک ها و اسپرم از بدن زن و مرد و انجام لقاح در لوله آزمایشگاه و ایجاد تخم صورت می‌گیرد و بعد از چند سری تقسیم سلولی، جنین های ایجاد شده به رحم منتقل می‌شود.

خلیلی گفت: از زمانی که تخمک گزاری صورت می گیرد تقریبا دوهفته از شروع تا انتقال جنین به داخل رحم طول می کشد.

گفتنی است؛ با کمک خیری فضایی به مساحت ١٥ هزار متر مربع در بیمارستان شهید صدوقی یزد در حال ساخت است که این مرکز به آن مکان منتقل خواهد شد.

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری