Skip to Contentاستفاده از داروهای ضد ریفلاکس و سوزش سر معده در دوران بارداری، احتمال ابتلای کودک به آسم را افزایش می‌دهد.

به گزارش یزدبانو؛ استفاده از داروهای ضد ریفلاکس و سوزش سر معده در دوران بارداری، احتمال ابتلای کودک به آسم را افزایش می‌دهد. به گزارش ایرنا به نقل از مدیکال ساینس، محققان دانشگاه ادینبورگ در اسکاتلند و دانشگاه تمپر در فنلاند با بررسی اطلاعات پزشکی بیش از 1.3 میلیون کودک دریافتند احتمال ابتلا به آسم در کودکانی که مادرشان در دوران بارداری داروهای ضد ریفلاکس و سوزش معده استفاده کرده اند، 30 درصد بیشتر است.

ریفلاکس معده در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی بسیار شایع است. معمولا برای درمان ریفلاکس از داروهایی استفاده میشود که اصطلاحا مهارکننده های پمپ پروتون و آنتاگونیستهای گیرنده H2 هستند و مانع از برگشت اسید معده به مری میشوند.

مطالعات جدید نشان میدهد استفاده مداوم از این داروها با افزایش احتمال ابتلا به آسم در کودک مرتبط است. استفاده از داروهای ضد ریفلاکس در دوران بارداری باید با احتیاط بیشتری باشد و کنترل رژیم غذایی برای درمان ریفلاکس گزینه بهتری است.

ریفلاکس معده به مری (GERD) یا ریفلاکس اسیدی یک اختلال گوارشی است و به بازگشت محتویات و اسید معده به مری گفته میشود. دلیل اصلی بروز این بیماری، اختلال در عملکرد اسفنکتر تحتانی مری (LES) است. این حلقه ماهیچه ای مانع از برگشت محتویات معده به مری میشود. معمولا عوامل موثر در بروز این اختلال رژیم غذایی، سن و سبک زندگی هستند.

بسیاری از افرادی که به GERD مبتلا هستند، از بیماری خود بیاطلاعند. این افراد از سوزش مداوم معده و گلودرد رنج میبرند. این بیماران اغلب تصور میکنند که این گلودرد مزمن ناشی از عفونت ویروسی است؛ در حالی که هیچ ربطی به عفونت ندارد. بازگشت اسید به گلو سبب میشود که این ناحیه مدام بوسیله اسید تحریک شود و گلودرد مزمن ایجاد کند.

برخی از افراد به ریفلاکس خاموش دچار هستند؛ به این معنی که بیماری با هیچ علامتی اعم از سوزش گلو و سردل همراه نیست.این حالت بسیار خطرناکتر است. 10 درصد از بیماران مبتلا به ریفلاکس گلودرد مزمن دارند. برخی از پوسیدگی مداوم دندان رنج میبرند؛ اسید معده باعث بروز پوسیدگی میشود. طیف وسیعی از افرد مبتلا به GERD آسم دارند چراکه مقداری اسید به درون مجاری تنفسی راه مییابد.

برخی دیگر از رایجترین علایم ریفلاکس، بادگلو، ترش کردن معده و تلخی طعم دهان است.

ریفلاکس مزمن زمانی خطرناک میشود که پوشش مری از بین برود. در این حالت احتمال بروز سرطان افزایش مییابد.

راهکار های متفاوتی برای درمان این بیماری وجود دارد و در برخی موارد جراحی توصیه میشود. تغییر شیوه زندگی و کاهش وزن میتواند در رفع این مشکل موثر باشد.برخی از دلایل تشدید ریفلاکس عبارتند از :

سیگار کشیدن با عجله غذا خوردن مصرف کردن غذاهای چرب و پرادویه پوشیدن لباس های تنگ مصرف غذاهای تحریک کننده اسید معده مانند : گوجه فرنگی، آب مرکبات، چای و قهوه، پیاز، سیر، نوشابههای گازدار درازکشیدن بعد از غذا نوشیدن مایعات عدم تحرک برخی از تحقیقات نشان میدهدكه جویدن آدامس پس از غذا باعث تحریک بزاق و کاهش ریفلاکس میشود.

نتایج این تحقیقات در نشریه Allergy and Clinical Immunology منتشر شده است.

همشهری

انتهای پیام/ش
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری