Skip to Content

مدیرکل دامپزشکی یزد:


مدیرکل دامپزشکی استان یزد گفت: خوشبختانه گزارش ابتلای هیچ فردی را به بیماری مشترک بین انسان و حیوان در استان یزد نداشته ایم.

به گزارش یزدبانو،‌ مدیرکل دامپزشکی استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، گفت: 13 تیرماه به نام روز ملی مبارزه با بیماری‌های مشترک انسان و دام نامگذاری شده است که کنترل این نوع بیماری ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

دکتر «علی اکبر حدادزاده» خاطرنشان کرد: این نوع بیماری ها فقط از انسان منتقل نمی شود بلکه ممکن است انسان ناقل آن باشد.

وی با اشاره به سیاست های اداره دامپزشکی برای کنترل این نوع بیماری ها، گفت: در همین راستا سالانه 300 هزار راس دام سبک در گله های مولد و تولیدی واکسینه می شوند و همچنین سالانه 14 هزار راس دام سنگین مورد آزمایش خون قرار می گیرند.

این مقام مسئول ادامه داد: همچنین سالیانه از 17 هزار راس دام سنگین تست سل گرفته شده که در صورت آلودگی سریعاًَ با هماهنگی کشتاره حذف خواهند شد و خسارت به دامدار وارد خواهد شد

حداد زاده اذعان داشت: تب مالت، هاری، تب کریمه کنگو، آنفولانزای فوق حاد طیور از بیماری‌هایی است که از دام به انسان منتقل می‌شود و سل، سالمولنا و ... نیز از بیماری‌هایی است که از انسان به دام منتقل می‌شود.

وی در رابطه با هاری گفت:  هاری از جمله بیماری هایی است که در حساسیت بالائی دارد چون در حیوانات وحشی و حیات وحش مانند روباه، شغال و سگ وجود دارد و با توجه به خشکسالی های متوالی و شدید، این حیوانات به حاشیه های شهر نزدیک شده اند.

مدیر کل دامپزشکی استان یزد با اشاره به بیماری خطرناک کریمه کنگو گفت: این بیماری از جمله آلودگی هایی است که متاسفانه درکشور تلفات انسانی داشته است؛ این بیماری نه در بازرسی های قبل کشتار، حین کشتار و بعد از کشتار قابل تشخیص نیست که تنها راه مقابله آن سرد کردن و نگه داری به مدت 24 ساعت در یخچال است.

این مقام مسئول با بیان اینکه بهترین کشتارگاه های صنعتی کشور در استان یزد قرار دارد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه کشتارگاه های استان به سیستم پیش سرد مجهز شده اند.

وی با اشاره به راهکارهای مقابله و کنترل این بیماری، افزود: مردم از خرید و کشتار دام به صورت غیر بهداشتی و سنتی خودداری کرده و حتما گوشت را از مراکز و فروشگاه های معتبر تهیه و قبل از مصرف به مدت 24 ساعت داخل یخچال نگه داری کنند.

حدادزاده، تب مالت از دیگر بیماری ها مشترک بین انسان و دام دانست و گفت: این بیماری معمولا از طریق مصرف پنیر و بستنی که از شیر خام و غیر پاستوریژه تهیه شده به انسان منتقل می شود.

مدیر کل دامپزشکی یزد در پایان گفت: در سال گذشته خوشبختانه گزارش ابتلای هیچ فردی را به بیماری مشترک بین انسان و حیوان در استان یزد نداشتیم.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری