Skip to Content

رئیس اداره فرش دستباف سازمان صنعت معدن و تجارت استان یزد:


رئیس اداره فرش دستباف سازمان صنعت معدن و تجارت استان یزد گفت: علیرغم اینکه در سال جاری همه‌چیز گران شده، فرش دستباف تغییر قیمت چندانی نداشته است.

«محمدمهدی نبی زاده» در گفتگو با خبرنگار یزدبانو در رابطه با وضعیت فرش دستباف در استان یزد اظهار کرد: درزمینهٔ تولید فرش دستباف یزد مشکلی وجود ندارد و به میزان تولید این فرش، مشتری داخلی برای آن وجود دارد.

وی با بیان اینکه قیمت فرش دستباف تغییر چندانی نداشته است، اذعان کرد: علیرغم اینکه در سال جاری همه‌چیز گران شده، فرش دستباف تغییر قیمت چندانی نداشته است؛ البته بافندگان درخواست افزایش مزد بافت را داشته‌اند.

رئیس اداره فرش دستباف سازمان صنعت معدن و تجارت استان یزد وضعیت بازار فرش دستباف را خوب ارزیابی کرد و افزود: بازار فرش دستباف رکودی ندارد؛ یزدی‌ها در نمایشگاه فرش دستباف تهران فروش نسبتا خوبی داشتند.

وی میزان تولید فرش دستباف در استان یزد را سالیانه حدود 200 هزار مترمربع عنوان کرد و گفت: فرش دستباف یزد فرش بسیار باکیفیت، بادوام و باقیمت مناسب بوده و عمدتاً در سطح کشور مصرف می‌شود.

نبی زاده خاطرنشان کرد: هم‌اکنون حدود 40 هزار بافنده در سطح استان یزد فعال هستند؛ 48 کارگاه متمرکز قالیبافی، حدود 43 تولیدکننده به‌صورت غیرمتمرکز در منازل مردم و 10 شرکت تعاونی روستایی به ازای هر شهرستان یک شرکت درزمینهٔ تولید فرش دستباف در استان فعالیت دارند.

ایجاد اشتغال برای مردم بشاگرد توسط یزدی‌ها

رئیس اداره فرش دستباف سازمان صنعت معدن و تجارت استان یزد با اشاره به راه‌اندازی کارگاه تولیدی فرش دستباف در شهرستان بشاگرد اذعان کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد بر اساس تفاهم‌نامه با سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان مواد اولیه، دار قالی و امکانات لازم در کنار آموزش چهره به چهره برای فرش‌بافی را در اختیار بافندگان قرار می‌دهد.
وی تصریح کرد: بافت فرش دستباف از آبان پارسال در شهرستان بشاگرد آغاز و تاکنون ۷۴ دار قالی در روستا‌های بشاگرد برپا شده است.

نبی زاده خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی فرش دستباف در بشاگرد در فاز اول برای ۱۵۰ نفر شغل ایجاد شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: تاکنون به حدود 150 نفر در بشاگرد، میناب و بندرعباس آموزش های اولیه داده شده است و تا پایان سال برای ۳۰۰ نفر دار قالی برپا می‌شود.انتهای پیام/3857

 

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری